
Az első különbség, amit észrevehet, az, hogy a butilszőnyeg tapintható ujjak műanyag, míg a bitumen szőnyeg törékeny és kemény. A butilnál szőnyegekhez szinte mindig alufóliaréteget használnak. A leggyakrabban a fólia ezüst vagy fekete színben kapható. A bitumenes szőnyeg az homogén, ennek köszönhetően könnyebben törik és a hiánya miatt nem hőszigetelt alumínium.
Bitumenes és butilszőnyegek keménysége
Ahhoz, hogy a bitumenes szőnyeggel keménységet érjünk el, fel kell melegíteni nagyon magas hőmérsékleten (pl. hőlégfúvó használatával). A termikusnak köszönhetően a kezelés műanyaggá válik, ami azt jelenti, hogy folyamatosan melegíteni kell őket telepítés. Ezzel szemben a butilszőnyeg nagyon alkalmas műanyag termék lágyságának köszönhetően. Könnyen fektethető egyenetlen felületekre, és anélkül is beállítható a fűtés szükségessége.
Butil és bitumen szőnyegek szerelése
A bitumenes szőnyegek járművekbe történő felszerelésének folyamata meglehetősen sokat igényel munkavégzés, különösen ott, ahol nehéz a hozzáférés, például az autóajtók nyílásain, mert melegíteni kell, majd gyorsan formázni és préselni. Bitumen se csak akkor telepíthető, ha eléri a megfelelő beépítési hőmérsékletet. Az összeszerelés során, ha meghajlítjuk a szőnyeget, még a kezünkben is eltörhet.
A magas és alacsony hőmérséklet hatása
A bitumenes szőnyeg meglágyul a forró nyári napokon. Ez lazuláshoz vezethet attól a függőleges elemtől, ahol fel volt szerelve, például a furgon oldalfalára vagy lakóautó, vagy egy személyautó ajtaja. alatti hőmérsékleten a bitumenszőnyeg a fagyásponton megkeményedik. Az autó építése vezetés közben vibrál. Rezgés közben, ha a szőnyeg kemény, kialakulhat mikrorepedések egy bitumenes szőnyegen. A szőnyeg sérülése következtében nem csak az autó fémlemezének, hanem magának a szőnyegnek is rezgései, így az már nem felel meg a követelményeknek feladata - az autó adott részének megerősítése.
A bitumenes szőnyeggel ellentétben a butilszőnyeg olyan műanyag, mint a rágógumi. Alumínium az a réteg, amellyel a butilszőnyeg kapcsolódik, növeli a mechanikai ellenállást károsítja és javítja a hangszigetelést. Nincsenek hőmérsékletük a butilszőnyegekhez nincs befolyás. Akár magas a hőmérséklet, nulla, akár fordítva, akkor is van szőnyeg megőrzi plaszticitását.
A butil és bitumen szőnyegek rugalmassága
Ahhoz, hogy a bitumenes szőnyeggel keménységet érjünk el, fel kell melegíteni nagyon magas hőmérsékleten (pl. hőlégfúvó használatával). A termikusnak köszönhetően a kezelés műanyaggá válik, ami azt jelenti, hogy folyamatosan melegíteni kell őket telepítés.
Alapvető különbségek a butil és a bitumen szőnyegek között
Butil szőnyeg:
- rugalmas,
- nagy ellenállás a hőmérséklet-változásokkal szemben,
- alumíniumréteg,
- az alkatrészek vibrációjának jobb csökkentése,
- hajlítási ellenállás.
Bitumenes szőnyeg:
- nehezebb,
- könnyen törik,
- magasan reagál a hőmérséklet-változásokra,
- nagyobb súly.